Badanie FRIS to polskie narzędzie diagnostyczne o wysokich wynikach psychometrycznych badające styl myślenia i styl działania człowieka. Dedykowane jest jednostkom (określenie talentów i predyspozycji), jak i zespołom pracowników (podział ról w zespole zgodnie z predyspozycjami). FRIS charakteryzuje styl myślenia jednostki na podstawie wrodzonych cech (osobowości), a także łączy styl działania z rodzajem zadań w pracy, w których dana osoba sprawdzi się najlepiej. Ze względu na swój charakter wykonywany jest z reguły raz w życiu.

Czym jest badanie FRIS?

Badanie FRIS to test, który zbada Twój styl myślenia i działania.  Wykonany teraz, określi niezmienne cechy osobowości, dzięki którym sprawdzisz, czy jesteś na właściwej ścieżce w życiu zawodowym, które z zadań przychodzą Ci naturalnie łatwo, a które mogłyby być wykonane szybciej przez osoby o innym stylu działania. 
Jak to rozumieć? Najprościej: jeżeli praca w obecnym miejscu z jakichś (może nieuświadomionych?) przyczyn nie sprawia Ci satysfakcji, czujesz, że się męczysz w realizacji niektórych zadań albo w ogóle masz wrażenie, że doszedłeś do ściany na obecnym stanowisku/w obecnym zawodzie – to czas, żeby określić, w jaki sposób myślisz i działasz. Może być tak, że stanowisko, na którym jesteś, tak naprawdę kompletnie nie jest Twoje, a mógłbyś rozwijać się w kompletnie innym obszarze, pracując efektywniej i skuteczniej – jednak jeszcze tego do siebie nie dopuszczasz.

Styl myślenia FRIS

Test FRIS z reguły robi się jednokrotnie – a to dlatego, że rodzisz się z pewnym stylem myślenia, i pozostaje on niezmienny w trakcie całego życia. Styl myślenia określa sposób, w jaki myślisz, jak podchodzisz do realizacji zadań czy podejmowania decyzji, zwłaszcza tych, które trzeba podjąć „tu i teraz”. FRIS zakłada cztery główne perspektywy poznawcze, na podstawie których definiuje Twój styl myślenia.

FRIS – zawodnik (zielony). Perspektywa faktów

Styl myślenia określany jako „zawodnik” to styl zadaniowca. Dobrze odnajduje się w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji, konsekwentnie dąży do celu i czuje satysfakcję z ich realizacji. Ma tendencję do upraszczania informacji, żeby wyciągnąć z nich najważniejsze elementy. Dostrzega związki przyczynowo-skutkowe, a gdy napotyka przeciwności – nie zatrzymuje się; szuka rozwiązań, aby osiągnąć swój cel.

PRZYKŁAD: handlowiec

FRIS – wizjoner (żółty). Perspektywa idei

Styl myślenia określony jako „wizjoner” to styl enuzjasty. Z łatwością poddaje się myśleniu „out of the box”, wykracza poza utarte struktury i schematy. Chętnie eksploruje nowe obszary. Szuka możliwości, podważa obecny stan rzeczy, szuka alternatywnych rozwiązań i ma odwagę je kreować.

PRZYKŁAD: CEO

FRIS – badacz (niebieski). Perspektywa struktur

Styl myślenia określony jako „badacz” to styl analityka. Badacz chętnie zgłębi istotę problemu, zanurzy się w struktury, zbada przyczyny. Będzie niezwykle pomocny w realizacji skomplikowanych zadań, ponieważ działa metodycznie i skrupulatnie. Jest obiektywnym  realistą – potrafi analizować bardzo szczegółowe projekty na wielu poziomach.

PRZYKŁAD: analityk biznesowy

FRIS – partner (czerwony). Perspektywa relacji

Styl myślenia partnera oparty jest na relacjach, intuicji, związkach między ludźmi, obiektami czy sytuacjami. Partner czuje atmosferę w grupie, czuje emocje innych, doskonale sprawdzi się w roli mediatora – złagodzi napięcie, zapobiegnie eskalacji konfliktu czy zredukuje rosnące emocje. 

PRZYKŁAD: HR manager

Style działania FRIS

Styl działania to styl myślenia połączony ze sposobem działania opartym na Twoich przekonaniach, wartościach, a także wcześniejszych doświadczeniach (powodujących daną reakcję na konkretne sytuacje w życiu). W przeciwieństwie do stylu myślenia, może się on nieznacznie zmieniać w ciągu życia – możemy go także samodzielnie modyfikować pod warunkiem, że mamy świadomość obszarów, w których jesteśmy słabsi, a w których z nich sprawdzamy się bez wysiłku. Najprościej ujmując: styl działania to sposób, w jaki reagujesz czy podchodzisz do zaistniałych sytuacji, kierując się swoimi zasobami: wartościami, przekonaniami czy wcześniejszymi doświadczeniami. FRIS wyróżnia aż 14 stylów działania.

Jak FRIS wpływa na budowanie Twojej ścieżki zawodowej?

Mówi się, że „jeśli każesz rybie wspiąć się na drzewo, to całe życie będzie myślała, że jest głupia” – FRIS jest więc narzędziem, które tej rybie pomaga trafić do jeziora, rzeki czy morza, w zależności od tego, które środowisko służyć jej będzie najbardziej. Kiedy określisz, jak myślisz, jak działasz i jak to się odnosi do miejsca, w którym obecnie jesteś – poznasz przyczynę swojej frustracji albo niechęci wobec konkretnych zadań czy stanowiska, ale także współpracowników o innym od Twojego stylu myślenia. Znajomość naturalnego stylu myślenia i działania pozwoli Ci zdefiniować to, co w pracy jest dla Ciebie ważne i jakie działania przynoszą Ci największą satysfakcję. Nie jest to doradztwo, tylko wynik, który jest już w Tobie! FRIS to narzędzie, które pomoże Ci wydobyć Twój potencjał na powierzchnię. Dodam, że z wynikiem nie zostajesz sam, jak w przypadku innych badań – dostajesz informację zwrotną w postaci konsultacji i wspólnie decydujemy, co dalej z Twoim potencjałem. A ma je absolutnie każdy!

Analiza wskaże Twoje zasoby także w kontekście relacji międzyludzkich. Często bowiem jest tak, że osoby o dwóch skrajnych stylach myślenia, np. badacz i wizjoner, kompletnie się ze sobą nie dogadują w środowisku zawodowym. Diagnoza FRIS jest narzędziem na tyle szczegółowym, żeby każdy mógł zrozumieć, że nie ma złych stylów myślenia czy działania – one są po prostu inne. Dlatego od teraz osoby skrajnie różne mogą zacząć współpracować, pozwalając sobie na wzajemną akceptację i szacunek. Zmianie ulega też sposób komunikacji: wizjoner rozumie, że świetnie poradzi sobie z nowymi wyzwaniami na rynku, ale potrzebuje badacza, żeby sprawdził możliwość ich realizacji, a następnie je wdrożył. Badacz z kolei wie, że bez wizjonera nie byłby w stanie przedstawić pomysłów, które wizjonerowi przychodzą bez problemu.

Moim zdaniem…

… FRIS to podstawa budowania ścieżki zawodowej na dzisiejszym rynku pracy – niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem firmy, freelancerem, czy prowadzisz własny biznes. Test FRIS da Ci poczucie pełnej kompetencji i profesjonalizmu, a także pomoże znaleźć sposób na komunikację z klientami czy współpracownikami. Pozwól sobie konkretnie uchwycić obszary, w których czujesz się świetnie, i bądź świadom tych, w których pomocna może się okazać współpraca z ludźmi o innym od Twojego stylu myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *